Rakytník rešetliakový
Rakytník je rozvetvený ker dorastajúci do výšky 1,5-6 z čeľade hlošinovitých. Korene rakytníka pútajú hlízkové baktérie, ktoré váži vzdušný dusík a obohacujú o neho pôdu. Korunu rakytníka rešetliakového tvoria tŕnisté vetvy s temne zelenými na spodu striebristými listami. Rakytník je dvojdomý, tz. k tomu aby splodil je potrebná samičie a samčie rastliny, jeden samec opylte až 10 samičích rastlín. Plod rakytníka je guľovitá, alebo vajcovité kôstkovice až 1 cm dlhá, žltej oranžovej až červenej farby s dužinou kyslou a horkastú alebo sladkastú. Rakytníkové kríky začnú plodiť najneskôr tretím rokom po výsadbe.
O rakytníka sa hovorí ako o úplne unikátny rastline 3. tisícročia, je výnimočná obsahom širokej škály biologicky aktívnych látok. Celá rastlina - kôra, listy a plody obsahuje účinné liečivá ako žiadny iný ker alebo strom mierneho pásma.
Účinky Rakytníka rešetliakového:
Plody rakytníka sa konzumujú čerstvé aj sušené, ďalej sa vyrába šťava, marmelády, džemy. Tieto produkty sa užívajú pri celkovom posilnení organizmu, na posilnenie imunity, pri nádorových ochoreniach, v rekonvalescencii po chemoterapii a ožarovaní. Majú tiež baktericídne účinky a stimulujú trávenie. Tiež lieči kašeľ, umožňuje vykašliavanie, zlepšuje trávenie a stimuluje krvný obeh. Zo semien rakytníka sa pripravuje rakytníkový olej. Má výborné regeneračné účinky, podporuje rast tkanív, vlasov, hojenie rán, popálenín, vredy predkolenia i hemoroidy. Vhodná je aplikácia na akné, ekzémy, lupienku, a ďalšie kožné choroby. Lieči žalúdočné vredy i rakovinu dvanástnikové vredy, ale aj erózii a rakovinu krčka maternice. V oftalmológii pomáha pri ochorení trachóm, pri poškodení rohovky, zápale spojiviek.
U vetiev najnovšie výskumy preukázali tiež protinádorovú aktivitu. Listy rakytníka sa užívajú pri reumatizme, ekzémoch a iných kožných ochoreniach, ale aj pri zažívacích ťažkostiach a ako profylaktický prostriedok pri chrípke a prechladnutí.
Pěstování rakytnika:
Možnosti pěstování. Rakytník je plne mrazuodolná až do -50stupňů. Rastie dobre v ľahších pôdach vysokým obsahom humóznych látok a živín. Na vodu je nenáročný, neznáša pôdy ťažké a zamokrené. Rakytník je svetlomilná, pri zatienení zle rastie s neprodukuje.
Úroda plodov ručne je náročnejšia, pretože má tŕnisté vetvy. Môžu sa aj s plodmi odrezať, dať do igelitových vriec, dať celé zamraziť na -20stupňů a potom je púhym sklepáním plody opadajú a zostanú v sáčku. Druhý rok však neprodukuje, pretože rakytník plodí na dvojročnom dreve, preto je dobré mať aspoň dve samice a takto žať je ob jeden rok.
Diskusná téma: Rakytnik řešetlákový
Neboli nájdené žiadne príspevky.