Ako na Novoročný "Detox"

 

Ako nastaviť pravidelný stravovací a pitný režim

Akonáhle sa zbavíte sladkého nešvárov, je na rade dať do poriadku pravidelnej stravovanie. To pre mňa nebol až taký problém, keďže som na to bola vždy zvyknutá. Len som si musela lepšie zorganizovať čas, pretože s dvoma deťmi človek občas na seba zabúda .
A ak toto čítajú mamičky, tak myslite na to, že spokojná a zdravá matka = spokojné a zdravé dieťa. Pokiaľ naviac dojčíte, tak vyživujete aj svoje dieťa. Takže ak budete jesť zle, tak Váš drobec bude taky ochudobnený o veľa dôležitých látok, ktoré sú pre jeho vývoj nevyhnutné. Neskôr by mu to mohlo robiť problémy, tak tomu predchádzajte. Rovnako ako prejedanie nekvalitnými potravinami, tak aj podvyživování sú pri dojčení veľmi nevhodné varianty stravovanie.
 
Pre tých, ktorí s pravidelným režimom bojujú, mám radu. Začnite s pravidelnou raňajkami. Ak ste doteraz neraňajkovali, dajte si len niečo malé a hlavne jednoduchého na prípravu. Kľud nejaký jogurtový nápoj, ktorý Vás zasýti a pomaly naučí telo na ranné príjem. Raňajky by totiž mala tvoriť okolo 25% z celého denného príjmu. Je to naozaj jedno z najdôležitejších jedál v danom dni. Od raňajok sa potom odvíjajú ďalšie jedlá, ktorá by mala nasledovať po cca 3 hodinách. Tento čas ale nie je striktné, a tak ak máte hlad skôr, tak sa proste najedzte a nedržte sa presne rozvrhu. Nabudúce si ale predošlé jedlo trochu navýšte, pretože hlad skôr ako za 2 hodiny po poslednom jedle značí buď zlý výber potravín (vysoký glykemický index) alebo ich nízku energetickú hodnotu. Maximálny rozostup je potom 5 hodín. Ak raňajkujete, treba o víkendu, v 9 ráno, tak sa svačinou nerozptylujte a dajte si potom zrovna obed. Posledné jedlo pred spánkom by malo byť ľahké, a čo sa času týka, kľudne 2 hodinky pred spaním. Nie je príliš rozumné jesť naposledy v päť popoludní a ísť spať až v jedenásť večer.

Pitný režim

K pravidelnému jedlu patrí aj pitný režim. Je veľa diskutovaný, ale ja sa držím pravidla 0,3 litra na každých 10kg váhy. 75% z tohto množstva, by ste mali vypiť do cca 16:00. Okolo tejto doby majú totiž obličky svoj čas na regeneráciu, a ak je "zalejete" veľkým množstvom tekutín, tak nemajú ako regenerovať a odpočívať, čo môže viesť k zdravotným problémom. Taktiež vypití 0,5 litra na ex je takmer zbytočné, pretože také množstvo sa zle vstrebáva a opäť zbytočne zaťažuje obličky. Ideálnym zdrojom je pramenitá voda, čaje - bylinné, zelené, rooibos, riedené ovocné či zeleninové šťavy. Veľa klientov mi hovorí, "ale ja nemám smäd". Pamätajte si, že pocit smädu je už istým stupňom dehydratácie, rovnako ako popraskané pery, bolesť hlavy, únava a malátnosť. Ak pijete dlhodobo málo, môžete mať aj problémy so zápchou. A tu Vám potom nepomôžu žiadne preháňadlá. Ak zle pijete, tak sa zápchy nezbavíte inak, než správnym "zavlažovaním" .
Nastavenie pravidelného pitného režimu chce čas. Ak ste doteraz zle pili, je potreba začať postupne a každý deň piť o trochu viac. Väčšinou je najväčším problémom časté chodenie na toaletu. Vedzte, že tento problém za pár dní vymiznú. Zo skúseností svojich i svojich klientov môžem povedať, že to trvá tak 3 dni. Totiž telo človeka, ktorý málo a nepravidelne pije, je nútené si tekutiny uchováva - nevie, kedy dostane ďalšie a či to bude stačiť, takže dochádza k tzv. Retencii čiže zadržiavanie vody. Akonáhle telo zistí, že dostáva svoj prídel pravidelne, začne "vypúšťať" teraz už prebytočnú vodu a Vy potom chodíte stále na toaletu. Tento jav však netrvá večne a väčšinou za ony 3 dni dôjde k zlepšeniu.
Preto všetkým klientom hovorím kontrolujte si svoj pitný režim a neklamte si. Niekomu pomôže, keď si robí čiarky za každú vypiť pohár a niekto si dá pitie do veľkej fľaše, ktorú má stále na očiach a upije. Len tak sa budete môcť sami kontrolovať, či ste vypili to, čo ste mali.
Budúci článok sa bude týkať pravidiel pred samotným jednorazovým DETOX
 
Majte krásne dni
Lenka