Detox

Pitný režim a detox

Príprava a samotný Detox

Zdravím Vás, ak ste sa zbavili sladkých nešvárov, a máte už správne nastavený pravidelný jedálniček, môžete svoje telo postupne pripraviť na onen "Detox" alebo po slovensky očistu. Tento Novoročné detox, ako som ho nazvala, je ľahké prečistenie a odľahčenie tela. Výsledkom môže byť Ovocné šťávyľahký úbytok váhy, ale hlavne by ste sa mali cítiť lepšie a zdravšie. Nie je to nič extrémneho, a ak budete dodržiavať všetky kroky prípravy, nebude to nijako násilné. Ide o to poskytnúť telu čas na regeneráciu. Najskôr odľahčíme jedálniček, potom deň či dva ovocné a zeleninové šťavy, kto zvládne tak si môže vložiť jednodňový pôst, potom kvôli plynulému návrate zase deň či dva ovocné a zeleninové šťavy. A než sa vrátite k svojmu zdravému jedálničku, doprajte telu ešte pár dní ľahko stráviteľných jedál. Takže - hurá do toho a pol je hotovo J.
 
Päť dní pred samotným detox je potreba odľahčiť jedálniček, aby nebol zbytočne zaťažovaný tráviaci systém. V tomto období neplatia moc pravidlá zdravej výživy, pretože dochádza k zníženiu množstva niektorých živín. Pretože je to ale krátkodobá záležitosť, nie je to príliš na škodu.
 
Odľahčiť jedálniček v tomto zmysle znamená nepiť alkohol, nefajčiť, nejesť vyprážané či tučné jedlá, všeobecne obmedziť konzumáciu mäsa na minimum, keď už tak konzumovať skôr ryby alebo kuracie mäso. Z príloh je ideálny ryža, quinoa či celozrnné cestoviny. Je vhodné znížiť množstvo mliečnych výrobkov na minimum. Naopak je potreba navýšiť pitný režim, pridať na ovocí a zelenine. Do pitného režimu môžete zaradiť rôzne čistiace a detoxikačné čaje.
 

Zelené potraviny a DETOX

V tomto období je ideálne zaradiť tzv. Zeleňouchy - sú to zelené potraviny, medzi ktoré sa radí napríklad spirulina, chlorella, alfalfa a zelený Zelený jačmeňjačmeň. Tyto potraviny Vám vďaka svojmu zloženiu pomôžu prečistiť organizmus. Napríklad chlorella má tú úžasnú vlastnosť, že pomáha sťahovať z tela ťažké kovy. Ja osobne v túto dobu začínam užívať Chlorellu aj jačmeň. Dávkovanie si každý určí sám. Ja odporúčam začínať u chorelly postupne = 3x denne po 3 tabletkách a postupne navyšovať. Ja som väčšinou skončila na 3x 8tbl / deň.
 
Akonáhle máte za sebou odľahčujúce dni, čaká vás deň či dva len na ovocných či zeleninových šťavách. Tieto šťavy by mali byť ideálne bez dužiny, čo vyžaduje dobrý odšťavovač. Cez deň môžete kombinovať ovocné či zeleninové druhy podľa ľubovôle, odporúčam len nekombinovať ovocie a zeleninu v jednej šťave - výnimkou je mrkva a jablká. Samozrejme ešte k tomu patrí pramenitá voda a rôzne čaje podľa chuti.
 
Hlavnou časťou môjho detoxe je jednodňové pôst, kedy je povolenú len piť vodu či bylinkové čaje. Niektorí klienti si časom tento pôst predĺži na viac dní.
 
Dôležité ale je, aby ste po pôste "nabiehali" späť do bežného režimu rovnako ako ste začínali. To znamená:
 
  • po pôste zase jeden alebo viac dní na ovocných a zeleninových šťavách
  • potom pár dní odľahčeného jedálnička (bez alkoholu, vyprážaných a tučných jedál, obmedzenie mliečnych výrobkov a mäsa).
Potom sa opäť môžete vrátiť k svojmu klasickému racionálnemu jedálnička.
 
Prajem pevnú vôľu a príjemné pocity po ukončení detoxe.
 
SE ZELEŇOUCHAMA určite pokračujte NAďALEJ
 
Krásne dni praje Lenka