Sušené plody aronie

Sušené plody arónie - čiernej jarabiny (aronia melanocarpa), sú vhodné na prípravu čajov, obsahujú veľké množstvo antioxidantov, ovocnýchArónie kyselín, pektínov, tanín, vitamín C, vitamíny skupiny B, veľa provitamínu A, a podstatnou zložkou rutín. Z minerálnych látok draslík, vápnik, horčík, železo, meď, mangán, molybdén, kobalt, jód, fluór, antokyanové farbivá. Biologicky je to nesmierne cenné ovocie. Znižuje krvný tlak, tlmí bolestivosť, zlepšuje metabolizmus, je vhodné pre diabetikov. Plody arónie sa doporučujú ako liečebný prostriedok pri ateroskleróze a anacidných gastritídach. Je overené, že konzumácia arónie znižuje hladinu cholesterolu v krvi chorých aterosklerózou. Zvyšuje sa rýchlosť prúdenia krvi, čo je vhodné pri liečení hypertenzie. Všetky výrobky z arónie prejavujú aktivitu pri spevňovaní kapilár. Zistilo sa, že pôsobením plodov a šťavy žeriavu černoplodého sa vyrovnávajú procesy vzruchu a útlmu v mozgu a znižuje sa emocionálne nerovnováha.

Rutín obsiahnutý v plodoch sa používa k výrobe liečiv proti vysokému krvnému tlaku, ateroskleróze (arterioskleróze) aj žalúdočným vredom. Sušená arónia je výborným liekom pri obličkových a žalúdočných ťažkostiach. Lyžičku Jeřabinová (teda aj aroniová) marmelády môžeme používať niekoľkokrát denne pri obličkových kameňoch a reumatizme a na posilnenie imunity.
Lžičku jeřabinové (tedy i aroniové) marmelády můžeme používat několikrát denně při ledvinových kamenech a revmatismu a na posílení imunity.

Diskusná téma: Arónie

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok