Goji - kustovnica čínska

Podľa TCM (tradičná čínska medicína) je Goji-kustovnica čínska (Lycium chinense) liečivá rastlina (superfood ), ktorej plody sa často používajú spolu s ženšenom a ďalšími adaptogény na "vyváženie jin a jang." Bobule Goji rastú na stromoch výšky 2-3 metre, medzi najvýznamnejšia exportérmi Goji patrí Čína (najvyššia kvalita plodov najmä z oblasti Ninxia). Bobule majú veľkosť 2-3cm, farbou a veľkosťou podobné nášmu šípok, a žnú sa 2 x ročne. Podľa štúdií kustovnica čínska chráni zrak, proti nádorové účinky, znižuje hladinu tzv. "Zlého cholesterolu LDL" a spomaľuje proces starnutia a tak je právom nazývaná "Elixírem Goji kustovnice čínská plodymládí ", superpotravinou 21. století, červeným diamantem. Goji obsahuje veľké množstvo karotenoidov (hlavne zeaxantín a luteín) a užitočné metabolity (betaín, β-sitosterol, kumarínu), tie možno nájsť aj v mnohých iných plodinách. To čo naozaj stojí pri kustovnice čínskej špecifické proteoglykanmi ("polysacharidy"), ktoré chránia neuróny a sietnicu, znížený bunkový stres, antioxidanty. Sušené plody obsahujú veľké množstvo kalórií, sacharidov, tukov, vlákniny, cukru a bielkovín. Vitamíny a minerálne látky nájdené v kustovnicu čínskej sodík, draslík, vápnik, železo, zinok, selén, vitamín C, karotén, tiamín, riboflavín, luteín, lykopén, zeaxantín, polysacharidy, peptidoglykánu a betaín.

Varianty Goji kustovnice:

  • sušené plody kustovnice (bobule)
  • 100% prírodná šťava z plodov Goji konzervovaná dusíkom alebo pasterizáciou
  • sušená 100% Goji šťava v prášku

Ako používať kustovnicu čínsku: sušené plody goji môže používať priamo (necháme ich nasiaknuť vodou), alebo ich pridať do čaju, polievky, šalátov, dezertov, jogurtov, musli a ďalšie pokrmov. V kuchyni môže nahradiť hrozienka a je veľmi dobrou náhradou sladkostí pre deti i dospelých.

Najpredávanejšie sušené plody: goji kustovnica čínska sušené plody 1 kg

Dávkovanie: pre dennú dávku postačí jedna hrsť sušených plodu Goji a vo forme 100% šťavy môžeme konzumovať 10-30ml za deň, v prípade zvýšenej námahy, stresu, nastupujúci choroby môžeme zvýšiť dávku na 30-60ml.

Kontraindikácie: ak užívate warfarín, aspirín, heparín, ibuprofén, naproxén a antidepresíva by nemali jesť bobule goji.

TIP 1: smoothie s pomarančom, grepom a goji - 3 pomaranče, 5 jahôd, hrsť sušených plodov Goji, 1 polievková lyžica Chia semienok, 2 grepy a všetko rozmixujeme.

TIP 2: letné smoothie: hrsť sušených plodov goji, zväzok mangoldu, 1 banán, 3 broskyne, zväzok petržlenu, niekoľko kvetov sedmokrásky (môžu byť aj žihľavy, púpava, šťavel, alchemilka) a šálku vody a následne rozmixujeme.

Diskusná téma: Goji kustovnice čínská

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Goji kustovnice čínská

Goji - superpotravina

23.01.2015 22:33
Kustovnica čínska, tzv. Godži, superfoods Goji nazývame "elixír zdravia a dlhovekosti", "ovocím nesmrteľnosti", najzdravším ovocie na svete, červeným diamantom atď, atď .. Nepočuli ste niekedy o akom ovocí?   Na kroch kustovnice čínskej rastú krásne oranžové plody podobné nášmu šípok,...